Back to All Events

Umelecká inštalácia_Viedeň: Peace Sofas


  • Museumsplatz Wien, Wien Austria (map)

Rozpílené gauče spájajú ľudí s rozdielnymi názormi

Viedeň, 21. júna 2018

Odvážna umelecká inštalácia „Peace Sofas“ prináša rozhovory ľudí s opačnými názormi na rozpílených gaučoch. Autormi sú slovenská organizácia Partners for Democratic Change Slovakia (PDCS) spolu s viedenským MuseumsQuartier. Ich cieľom je motivovať polarizovanú spoločnosť k vzájomnému načúvaniu sa. Verejnosť si výstavu môže pozrieť od 21. do 27. júna.

Organizácia PDCS dala dohromady dvojice ľudí s opačnými názormi na aktuálne spoločenské témy ako interrupcie, feminizmus alebo migrácia a spojila dohromady ich rozpílené gauče. Každý si sadol na svoju polovicu gauča a spoločne diskutovali o vzájomných rozdieloch.  

Z výstavy „Peace Sofas“ vznikol aj krátky film. Divákom má ukázať, že vnímanie názorov ostatných nám môže pomôcť formovať vlastné postoje a pozerať sa na veci objektívnejšie. Filmom chce PDCS tiež inšpirovať ľudí, aby sa zapojili do kampane a prijali výzvu diskutovať s ľuďmi, ktorí majú rozdielne názory.

„V posledných rokoch pozorujeme prudký nárast extrémizmu. Médiami sa šíria falošné správy a rozdeľujú našu spoločnosť. Ľudia sa prestali počúvať. Navzájom sa odsudzujú, veľakrát bez toho, aby premýšľali nad pravdivosťou informácií,“ vysvetľuje Lukáš Zorád, programový koordinátor z PDCS a dodáva: „Nedávno nás zarmútila vražda filipínskeho imigranta Henryho Johna Seraficu Acordu. Práve proti takejto nenávisti a nedôvere sa snažíme bojovať.“

K výstave sa vyjadril aj Christian Strasser, riaditeľ viedenského MuseumsQuartier: „Gauč je ideálnym miestom na rozhovory o tak citlivých témach. Predstavuje bezpečné miesto, evokujúce pocit domova. Súkromie a pohodlie dávajú ľuďom možnosť uvoľniť sa a viesť úprimný, dôverný dialóg.“

Gauče budú pre verejnosť zadarmo vystavené od 21. do 27. júna v areáli viedenského MuseumsQuartier. Návštevníci si na nich môžu posedieť a počúvať pri tom nahrávky rozhovorov.

Záujemcovia si budú môcť gauče aj kúpiť v dražbe po skončení výstavy. Výťažok pôjde na podporu programu ENND (European Network for Non-Violence and Dialogue), ktorého súčasťou je aj výstava „Peace Sofas“. Program sa snaží zmenšovať názorové rozdiely v spoločnosti naprieč Európou pomocou tréningov, konferencií a zdieľania praktických poznatkov o problematike.